Małe i średnie przedsiębiorstwa w międzynarodowych usługach transportu drogowego
W artykule zawarte są treści dające się sprowadzić do trzech tez, traktujących o: uczestnikach rynku transportowego, tzn. głównie o małych i średnich przedsiębiorstwach (firmach) i zachowaniu ich na nim; zakresie usług transportowych innych niż przewóz rzeczy oraz o zmianach zachodzących w usługach transportowo-spedycyjnych.
Z treści artykułu wynika, że zwiększenie zakresu usług transportowych spowodowało powstanie licznych małych i średnich przedsiębiorstw (MiŚP) specjalizujących się w realizacji zadań cząstkowych w układach transportowych. Natomiast w wyniku zjawiska integracji realizacji usług cząstkowych powstają zestawy usług stanowiące zintegrowaną usługę logistyczną. Takie postępowanie jest wynikiem dążenia do optymalizacji przedsięwzięć w całym łańcuchu (kanale) transportowym.
Ponadto w artykule wskazano, że istnieje potrzeba, a wręcz konieczność doskonalenia i dokonywania permanentnych zmian w rodzajach i formach oferowanych usług, a także poszerzania ich zakresu w celu uzyskania konkurencyjności MiŚP na rynku usług transportowych. Zatem dalej w treści artykułu uzasadnia się, iż najnowsze i najczęstsze tendencje funkcjonowania MiŚP transportowych w łańcuchu (kanale) przewozowym, to ich współpraca z dużymi międzynarodowymi firmami w ramach tworzonych grup kapitałowych. Artykuł kończą zasadne i stosowne wnioski oraz uogólnienia.
Bibliografia
Ficoń, K. (2004). Zarys mikrologistyki. Warszawa: Wyd. BEL STUDIO.
Ciesielski, M., Długosz J., Gołembska, E. (1996). Zarządzanie przedsiębiorstwem transportowym. Poznań: Wydawnictwo AE.
Rydzkowski, W., Wojewódzka-Król, K. (2002). Transport. Warszawa: Wydawnictwo PWN.
Wasiak, M., Jacyny-Gołda, I. (2016). Transport drogowy w łańcuchach dostaw. Warszawa: Wydawnictwo PWN.
Wierzejski, T., Kędziora-Laskowska, M. (2014). Transport i spedycja. Olsztyn: Wydawnictwo EXPOL.
Wojewódzka-Król, K., Załoga, E. (2016). Transport nowe wyzwania. Warszawa: Wydawnictwo PWN.
Wojewódzka-Król, K. (2014). Problemy zrównoważonego rozwoju transportu w Polsce. Logistyka, (2).
Frąckowiak, B. (1997). Strategie zmian strukturalnych w krajowym transporcie samochodowym i spedycji. Materiały konferencyjne z: EKTRA 97. Międzyzdroje: Wydawnictwo PTE.