Zasada korzyści w wycenie nieruchomości jako element prawa do słusznego odszkodowania za wywłaszczenie
Przedmiotem rozważań zawartych w tekście jest stosowanie zasady korzyści, uregulowanej w art. 134 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jej wykorzystanie w praktyce ograniczają przepisy § 49 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości. W ocenie autorów jest to rozwiązanie sprzeczne z konstytucyjną zasadą prawa do słusznego odszkodowania. Dodatkowo prowadzi do naruszenia zasady wyłączności ustawy oraz zasady hierarchiczności systemu aktów prawnych, a tym samym do konfliktu treści aktu podustawowego z regulacją ustawy. Szczególną uwagę autorzy zwrócili na dualizm orzecznictwa sądów administracyjnych w zakresie sposobu dokonywania oceny prawnej przepisów konstytucyjnych, w kontekście stosowania ustawy oraz rozporządzenia wykonawczego.
Bibliografia
Bibliografia/References
Czarnik, Z. (2019). Słuszne odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości. Wolters Kluwer Polska.
Ferek, M. (2022). Roszczenia restytucyjne właścicieli nieruchomości przejętych przez państwo w latach 1944–1989. Wolters Kluwer Polska.
Gdesz, M. (2022). Zasada korzyści w prawie wywłaszczeniowym. Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego, 22(1), s. 39–49.
Jaworski, J., Prusaczyk, A., Tułodziecki, A., & Wolanin, M. (2020), Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz. C.H.Beck.
Przedańska, J. (2021). Charakter prawny przepisu §36 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Glosa do wyroku NSA z dnia 9 lutego 2017 r., I OSK 823/15. Samorząd Terytorialny, 21(12), s. 90–94.
Wolanin, M., & Gdesz, M. (2022). Zasada korzyści w wycenie nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne. Nieruchomości, 22(2).
Zaradkiewicz, K. (2013). Instytucjonalizacja wolności majątkowej. Koncepcja prawa podstawowego własności i jej urzeczywistnienie w prawie prywatnym. Biuro Trybunału Konstytucyjnego.