O zabezpieczeniu roszczeń pracowników szczególnie chronionych w trybie art. 7555 kodeksu postępowania cywilnego w razie wypowiedzenia albo rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę
Uchwalony w czerwcu ustawą o emeryturach pomostowych i zmianie innych ustaw art. 7555 k.p.c. wprowadza istotne rozszerzenie mechanizmów zabezpieczenia roszczeń pracowników szczególnie chronionych związanych z roszczeniami o ubezskutecznienie wypowiedzenia lub przywróceniem do pracy. Ze względu na jego doniosłe znaczenie dla funkcjonowania stosunków pracy wymaga pognębionej refleksji sine ira et studio w płaszczyźnie podmiotowej, jak i przedmiotowej. Jest on niewątpliwie przejawem realizacji ochronnej funkcji procesowego prawa pracy, której celem jest umocnienie statusu pracowników szczególnie narażonych na rozwiązanie stosunku pracy w toku długotrwałych procesów sądowych. Na tle tej regulacji normatywnej powstaje problem, czy funkcja ta nie została w sposób niezasadny i nadmierny rozbudowana, i czy w swych następstwach nie będzie skutkować dla niektórych grup zatrudnionych swoistym immunitetem pracowniczym i w efekcie zaburzać homeostazę w relacjach stron stosunku pracy.
Bibliografia
Baran, K. & Lekston, M. (2019). W: K. W. Baran (Red.), Zbiorowe prawo pracy. Wolters Kluwer.
Baran, K. (2021). Status prawny działaczy związkowych i innych przedstawicieli zatrudnionych. Wolters Kluwer.
Baran, K. (2022). Ochrona trwałości stosunku pracy osoby powołanej do służby wojskowej w perspektywie przepisów ustawy o obronie Ojczyzny, Monitor Prawa Pracy, 2.
Baran, K. (2022). W: K. W. Baran (Red.), Kodeks pracy. Komentarz, tom 1, Wolters Kluwer.
Barański, M. (2022). W: K. W. Baran (Red.), Kodeks pracy. Komentarz, tom 1, Wolters Kluwer.
Dral, A. (2017). W: G. Goździewicz (Red.), System prawa pracy. Indywidualne prawo pracy. Część ogólna, tom. 2. Wolters Kluwer.
Niedbała, Z. (2010). Z problematyki szczególnej ochrony trwałości stosunków pracy. W: A. Sobczyk (Red.), Stosunki zatrudnienia w dwudziestoleciu społecznej gospodarki rynkowej. Księga pamiątkowa z okazji jubileuszu 40-lecia pracy naukowej Profesor Barbary Wagner. Wolters Kluwer.
Rycak, A. (2013). Powszechna ochrona trwałości stosunku pracy. Wolters Kluwer.
Włodarczyk, M. (2022). W: K. W. Baran (Red.), Kodeks pracy. Komentarz, tom 2, Wolters Kluwer.