Prawo do zabezpieczenie społecznego w polskiej Konstytucji
W przypadku jurydyzacji prawa do zabezpieczenia społecznego na poziomie konstytucyjnym jednym z bardziej interesujących zagadnień zarówno teoretycznych, jak i praktycznych jest pytanie o możliwość domagania się na podstawie przepisu konstytucji wyrażającego przedmiotowe prawo świadczenia w określonej wysokości. Stąd też w powoływanych w artykule porządkach konstytucyjnych mamy do czynienia albo z konstytucyjnym prawem podmiotowym, albo wyłącznie z odesłaniem do przepisów konkretyzujących to prawo. W tym drugim przypadku nie ulega wątpliwości, że konkretna treść danego prawa ma być dopiero ustalona w aktach prawnych niższego rzędu. Natomiast w sytuacji, gdy prawo do zabezpieczenia społecznego wyrażone jest w konstytucji wprost, pojawia się pytanie o jego materialny (konkretny) substrat. Jest to zazwyczaj źródłem wielu kontrowersji, zarówno w piśmiennictwie jak i orzecznictwie. Problem ten dotyczy również prawa do zabezpieczenia społecznego uregulowanego w polskiej Konstytucji z 1997 r. Celem artykułu jest przedstawienie kontrowersji związanych z powyższym zagadnieniem w polskim porządku konstytucyjnym.
Bibliografia
Antonów, K. (2003). Prawo do emerytury. Kraków.
Garlicki, L. (2004). Polskie prawo konstytucyjne. Zarys wykładu. Warszawa.
Garlicki, L. (2007). Komentarz do art. 67 Konstytucji. In: L. Garlicki (ed.), Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz. Vol. 5. Warszawa.
Gronowska, B. (2000). Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela. In: Z. Witkowski (ed.), Prawo konstytucyjne. Toruń.
Jakimowicz, W. (2002). Publiczne prawa podmiotowe. Kraków.
Kolasiński, K. (1999). Konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego a nowy system ubezpieczeń społecznych. Państwo i Prawo, (5).
Pacud, R. (2002). Prawo do zabezpieczenia społecznego w Konstytucjach Rzeczpospolitej Polskiej. Zeszyty Naukowe Akademii Polonijnej, (1).
Pacud, R. (2006). Oczekiwanie prawne na emeryturę dożywotnią. Bydgoszcz-Katowice.
Ślebzak, K. (2003). System emerytalny pracowników jako element zabezpieczenia społecznego. Poznań.
Tuleja, P. (2003). Bezpośrednie stosowanie Konstytucji w świetle jej nadrzędności. Kraków.
Wojtyczek, K. (1999). Granice ingerencji ustawodawczej w sferę praw człowieka w Konstytucji RP. Kraków.
Zawadzka, B. (1996). Prawa ekonomiczne, socjalne i kulturalne. Warszawa.
Zieleniecki, M. (2005). Prawo do zabezpieczenia społecznego. Gdańskie Studia Prawnicze, XIII.