Status zakładowej organizacji związkowej, czyli o skutkach łączenia „starego” z „nowym”
Artykuł odnosi się do statusu prawnego zakładowej organizacji związkowej. Jego celem jest ukazanie genezy powstania struktur związkowych w firmach. Dotyczy on sytuacji związków zawodowych po drugiej wojnie światowej. Autorka analizuje regulacje dotyczące statusu i kompetencji organizacji związkowej. Zwraca uwagę na długotrwały proces, który wpłynął na obecną pozycję związków zawodowych w firmach. Podkreśla rolę związków zawodowych względem innych przedstawicielstw pracowniczych. Zauważa, że wiele kompetencji związkowych wywodzi się z poprzedniego ustroju. Ma to oczywiście wpływ na prowadzenie dialogu społecznego w społecznej gospodarce rynkowej. Zdaniem autorki konieczne jest wprowadzenie zmian, które ułatwią relacje związków zawodowych z pracodawcą.
Bibliografia
Bibliografia/References
Baran, K. W. (2019). Komentarz do art. 6 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. W K.W. Baran (Red.), Zbiorowe prawo zatrudnienia. Wolters Kluwer Polska.
Baran, K. W., & Lekston, M. (2019). Komentarz do art. 33 ustawy o związkach zawodowych. W K.W. Baran (Red.), Zbiorowe prawo zatrudnienia. Wolters Kluwer Polska.
Gamillscheg, F.(2008). Kollektives Arbeitsrecht. Band II. Betriebsverfassung. München.
Gładoch, M. (2005). Uczestnictwo pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem w Polsce. Problemy teorii i praktyki na tle prawa wspólnotowego. TNOiK Dom Organizatora.
Gładoch, M. (2008). Związki zawodowe w systemie przedstawicielstwa pracowników. Praca i Zabezpieczenie Społeczne, (9).
Gładoch, M. (2011). Ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Rady pracowników po zmianach. TNOiK Dom Organizatora.
Guza, Ł. (2022). Związkowcy mają być skuteczniej chronieni. Gazeta Prawna. https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8412652,zwiazkowcyskuteczniej-chronieni-przed-zwolnieniem-z-pracy.html
Hajn, Z. (2013). Zbiorowe prawo pracy. Zarys systemu. Wolters Kluwer Polska.
Latos-Miłkowska, M. (2001). Działalność zakładowej organizacji związkowej jako forma partycypacji pracowniczej na szczeblu zakładu pracy. W G. Goździewicz (Red.), Reprezentacja praw i interesów pracowniczych. TNOiK Dom Organizatora.
Masewicz, W. (1996). Szczególna ochrona stosunku pracy osób pełniących funkcje z wyboru w organach statutowych związków zawodowych. Bydgoszcz.
Piotrowski, W. (1965). Z problematyki ochrony trwałości stosunku pracy. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Prace Wydziału Prawa, (18).
Rieble, V. (2015). Komentarz do § 74 Betriebsverfassungsgesetz. W: G. Dornbusch, E. Fischermeier & M. Löwisch (Red.), AR Kommentar zum gesamten Arbeitsrecht. Köln.
Salwa, Z. (1997). Szczególna ochrona stosunku pracy działaczy związkowych. Praca i Zabezpieczenie Społeczne, (5).
Sobczyk, A. (2017). Państwo zakładów pracy. Wolters Kluwer.
Sobczyk, A. (2020). Zakład pracy jako zakład administracyjny. Z problematyki kontroli, prawa wewnętrznego i innych zadań publicznych pracodawcy (zakładu pracy). Kraków.
Stelina, J., & Szmit, J. (Red.). (2018). Zbiorowe prawo zatrudnienia. Wolters Kluwer Polska.
Suchowicz, W. (1991). Przedstawicielstwa pracownicze w zakładzie pracy (studium porównawcze). Studia i Materiały Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, (1).
Święcicki, M. (1968). Prawo pracy. Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Wratny, J. (1991). Ewolucja zbiorowego prawa pracy w Polsce w latach 1980–1991. Studia i Materiały Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, (16).
Wratny, J. (1994). Związki zawodowe w prawodawstwie polskim w latach 1980–1991. Lublin.