O niektórych prawnopodatkowych konsekwencjach sprzedaży odziedziczonego udziału komandytariusza w spółce komandytowej – komentarz do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 15.12.2020 r. w sprawie II FSK 1048/21
Artykuł zawiera częściowo krytyczny komentarz do orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd ten w komentowanym orzeczeniu rozstrzygał, czy spadkobierca komandytariusza, który wszedł do spółki w jego miejsce jako jeden z dwóch spadkobierców zmarłego wspólnika, a następnie sprzedał ogół praw i obowiązków innemu wspólnikowi, będąc jednocześnie zobowiązany do spłaty drugiego spadkobiercy, jest uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków wartości „spłaty” spadkobiercy niewstępującego do spółki. W niniejszym opracowaniu autor nie zajmuje stanowiska co problemu prawnopodatkowego, a skupia się na cywilistycznych aspektach orzeczenia, próbując w szczególności opisać istnienie i charakter związku, jaki zachodzi pomiędzy ceną sprzedaży ogółu praw i obowiązków i obowiązkiem „spłaty” spadkobiercy wspólnika niewstępującego do spółki.
Bibliografia
Bibliografia/References
Borysiak, W. (2013). Dziedziczenie. Konstrukcja prawna i ochrona. LexisNexis.
Kopaczyńska-Pieczniak, K. (2013). Pozycja prawna wspólnika spółki jawnej. LEX. A Wolters Kluwer business.
Kozieł, G. (2009). Powstanie stosunku członkostwa w handlowej spółce osobowej jako konsekwencja ustania bytu prawnego wspólnika. Rejent, (3).
Popiołek, W. (2010). O dziedziczeniu udziału w spółce jawnej. W: J. Gołaczyński, & P. Machnikowski (red.), Współczesne problemy prawa prywatnego. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Edwarda Gniewka. C.H.Beck.
Spiechowicz, P. (2008). Charakter praw nabywanych przez spadkobierców wspólnika spółki jawnej na podstawie klauzuli umownej z art. 60 § 1 k.s.h. Przegląd Prawa Handlowego, (8).
Szczotka, J. (2003). Spółka jawna. Oficyna Wydawnicza Branta.
Wielgus, K. (2022). Komentarz do art. 124 k.s.h. W: K. Osajda (red.), Prawo spadkowe przedsiębiorców. Komentarz. C.H.Beck.
Wyrzykowski, W., & Pinior, P. (2008). Śmierć wspólnika spółki jawnej a kontynuacja działalności spółki. Prawo Spółek, (2).
Zdanikowski, P. (2021). Następstwo prawne na wypadek śmierci po wspólnikach i akcjonariuszach spółek handlowych. Wolters Kluwer.