Umowa jako faktura dla celów podatku od wartości dodanej. Uwagi na marginesie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-235/21
Przedmiotem artykułu jest analiza wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-235/21. W wyroku tym orzeczono, że w pewnych sytuacjach zawarta umowa może zostać uznana za fakturę w rozumieniu art. 203 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Autor stara się określić, jakie konkretne cechy musi mieć taka umowa, by mogła zostać uznana za fakturę. W świetle przeprowadzonej analizy za fakturę może zostać uznana umowa, z której wynika, że została dokonana czynność podlegająca opodatkowaniu, to zaś kryterium może spełnić jedynie umowa dotycząca przeniesienia własności rzeczy. Musi z niej również wynikać, że obie jej strony są podatnikami podatku od wartości dodanej, a ponadto musi ona określać kwotę podatku oraz stawkę podatku. Przy tym ta ostatnia może zostać wywiedziona z umowy w sposób pośredni. W końcu, nawet jeśli umowa spełnia powyższe warunki, nie będzie można jej uznać za fakturę, jeśli po jej zawarciu dostawca towaru wystawi fakturę.
Bibliografia
Bibliografia/References
Bartosiewicz, A. (2022). VAT. Komentarz (wyd. 16), Wolters Kluwer.
Fałkowski, P., & Lewandowski, K. (2011). Obowiązek zapłaty VAT z faktury zawierającej niesłusznie naliczony VAT w świetle Dyrektywy i orzecznictwa TSUE. Monitor Podatkowy, (11).
Gibasiewicz, D. (2012). Zasada neutralności podatku od wartości dodanej w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. LEX. A Wolters Kluwer business.
Kalinowski, M. (2019). Uchybienia w treści faktur oraz uchybienie obowiązkowi ich posiadania a prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Studia Iuridica Toruniensia, XXV. https://doi.org/10.12775/SIT.2019.020
Nita, A. (2021). Prawna natura obowiązku zapłaty podatku na podstawie wystawionej faktury – pomiędzy odpowiedzialnością a sankcją podatkową w podatku od towarów i usług. Kwartalnik Prawa Podatkowego, (4).
Pysz, K. (2016). Prawo do korekty „pustej” faktury. Monitor Podatkowy, (3).
Sachs, K. (2008). W: K. Sachs & R. Namysłowski (Red.), Dyrektywa VAT. Komentarz. LEX. A Wolters Kluwer business, Ernst & Young.