Działalność socjalna pracodawcy w tarczy antykryzysowej
Jedynym z rozwiązań, jakie wprowadza tarcza antykryzysowa w celu ochrony interesu pracodawcy w warunkach epidemii koronawirusa i wywołanego nią kryzysu ekonomicznego, jest możliwość zawieszenia obowiązku tworzenia i funkcjonowania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz obowiązku wypłaty świadczenia urlopowego. Możliwość taka została wprowadzona art. 15ge tarczy antykryzysowej. Celem artykułu jest dokonanie pogłębionej i krytycznej analizy tej regulacji. Jest to bowiem regulacja bardzo szczególna, a niektóre jej aspekty budzą poważne teoretyczne i praktyczne zastrzeżenia.
Bibliografia
Bibliografia/Reference
Jaworska, K. (2020). Komentarz do niektórych przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W: K. W. Baran (red.), Tarcza antykryzysowa 1.0–4.0, ustawa o dodatku solidarnościowym i inne regulacje, jako szczególne rozwiązania w prawie pracy, prawie urzędniczym i prawie ubezpieczeń społecznych związane z COVID-19. Komentarz. WKP.
Latos-Miłkowska, M. (2004). Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w razie upadłości i postępowania naprawczego pracodawcy. Praca i Zabezpieczenie Społeczne, (11).
Latos-Miłkowska, M. (2020). Porozumienia zbiorowe w tarczy antykryzysowej. Praca i Zabezpieczenie Społeczne, (10). https://doi. org/10.33226/0032- 6186.2020.5.3
Musiała, A. (2016). Komentarz do ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. W: K. W. Baran (red.), Zbiorowe prawo pracy. Komentarz. WKP.
Nałęcz, M. (2009). Komentarz do ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. W: J. Wratny i K. Walczak (red.), Zbiorowe prawo pracy. Warszawa.
Skoczyński, J. (1999). Komentarz do ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Warszawa.
Zieliński, T. i Goździewicz, G. (2017). W: L. Florek (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Warszawa.