Opiekunowie dzieci w zakładowych źródłach prawa pracy
Wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy sprawia, że rosną ich oczekiwania co do zapewniania nie tylko godziwego wynagrodzenia, ale i innych świadczeń wpływających na bezpieczeństwo i funkcjonowanie pracownika zarówno w życiu prywatnym, jak i środowisku zawodowym. Sposób zapewnienia bezpieczeństwa będzie zależny od podejścia pracodawcy do kwestii świadczeń na rzecz pracowników w ogóle i roli odgrywanej przez te świadczenia w zwiększaniu postulowanej efektywności pracy. Zdaniem autorów wpisywanie dodatkowych uprawnień rodzicielskich w system zakładowych źródeł prawa pracy wydaje się być uzasadnione, a wpisanie ich właśnie tam – szczególnie usprawiedliwione w obliczu zróżnicowanych możliwości finansowych pracodawców.
Bibliografia
Bibliografia
Babińska-Górecka, R. (2018). Uprawnienia związane z rodzicielstwem osób wykonujących pracę zarobkową. W: G. Goździewicz (red.), Umowa o pracę a umowa o zatrudnienie. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.
Baran, K. W. (2018). W: K. W. Baran (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer.
Czerniak-Swędzioł, J. (2016). W. J. Czerniak-Swędzioł (red.), Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem w świetle przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Warszawa: Wolters Kluwer.
Gersdorf, M. (2010.) W: M. Gersdorf, K. Rączka, M. Raczkowski, Kodeks pracy. Komentarz. Warszawa: LexisNexis.
Gersdorf, M. (2013). Prawo zatrudnienia. Warszawa: LexisNexis.
Godlewska-Bujok, B. (2015). Uprawnienia związane z rodzicielstwem - nowa odsłona. Praca i Zabezpieczenie Społeczne, (9), 17-22.
Godlewska-Bujok, B. (2019). Work-life balance czy work-life conflict w kontekście prywatności pracowników sprawujących opiekę. W: B. Godlewska-Bujok, K. Walczak (red.), Różnorodność w jedności: studia z zakresu prawa pracy, zabezpieczenia społecznego i polityki społecznej. Księga pamiątkowa dedykowana profesorowi Wojciechowi Muszalskiemu. Warszawa: Wolters Kluwer.
Koc, J. (2019). Generacyjna wieża Babel w firmach. Jak przyciągnąć i zatrzymać młodych? www.pulshr.pl (07.06.2019).
Kotowska, I. (2007). Uwagi o polityce rodzinnej w Polsce w kontekście wzrostu dzietności i zatrudnienia kobiet, Polityka Społeczna, (8), 13-19.
McDonald, P. (2002). Sustaining Fertility through Public policy: The Range of Options. Population, (3), https://doi.org/10.3917/pope.203.0417
Mitrus, L. (2009). Ochrona rodzicielstwa w świetle zmian kodeksu pracy. W: A. Patulski, K. Walczak (red.), Jedność w różnorodności. Księga pamiątkowa dedykowana profesorowi Wojciechowi Muszalskiemu. Warszawa: C.H. Beck.
Polka na rynku pracy ma się całkiem nieźle. (2019). www.pulshr.pl (30.08.2019).
Przewodnik. (2007). Przewodnik dobrych praktyk „Firma równych szans”. Gender Index, UNDP, EQUAL. Warszawa.
Rączka, K. (2010). W: M. Gersdorf, K. Rączka, M. Raczkowski, Kodeks pracy. Komentarz. Warszawa: LexisNexis.
Romer, M. T. (2010). Prawo pracy. Komentarz. Warszawa: LexisNexis.
Stelina, J. (2008). W: J. Stelina (red), Leksykon prawa pracy. Warszawa: C.H. Beck.
Uścińska, G. (2019). Prawo ubezpieczeń społecznych. Zasady, finansowanie, organizacja. Warszawa: C.H. Beck.
Walczak, K. (2010). Regulaminy wynagrodzeń przyjęte w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi a zakładowy układ zbiorowy pracy. Czy jest zasadność różnicowania ich w zakresie mocy wiążącej a także sposobów stosowania? Studia z Zakresu Prawa Pracy.
Walczak, K. (2012a). W: B. M. Ćwiertniak (red.), Dopuszczalność zwolnienia się z postanowień ponadzakładowego układu zbiorowego pracy przez pracodawców indywidualnych. Sosnowiec.
Walczak, K. (2012b). Zakaz dyskryminacji w stosunku do osób wykonujących pracę na podstawie atypowych form zatrudnienia, Monitor Prawa Pracy, (3).
Walczak, K. (2014). Autonomiczne źródła prawa pracy dotyczące wynagradzania. Monitor Prawa Pracy, (1).