Rozproszona kontrola konstytucyjności ustaw a ustawa dezubekizacyjna — najnowsze orzecznictwo
Autorka przedstawia problemy orzecznicze związane z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Na mocy tego aktu okres pełnienia przez funkcjonariusza służby na rzecz totalitarnego państwa nie może być zaliczany przy ustalaniu podstawy wymiaru jego emerytury lub przysługującej po nim renty rodzinnej. W opracowaniu szeroko zreferowano najnowszy judykat Sądu Najwyższego z przedmiotowego zakresu, wskazujący wyraźnie, że w sprawach dotyczących obniżenia świadczeń na podstawie wskazanej ustawy zachodzi potrzeba stosowania tzw. rozproszonej kontroli konstytucyjności ustaw, czyli samodzielnego rozstrzygania przez sądy o niezgodności ustawy z Konstytucją.
Bibliografia
Bibliografia/References
Garlicki, L. (2016). Sądy a Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Przegląd Sądowy, (7–9).
Maniewska, E. (2016). Pojęcie argumentacji konstytucyjnej i jej ewolucja w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W: A. Kotowski i E. Maniewska (Red.), Argumentacja konstytucyjna w orzecznictwie sądowym: materiały z konferencji naukowej. Warszawa, Sąd Najwyższy, 18 listopada 2016 r. Studia i Analizy Sądu Najwyższego. Materiały Naukowe, IV.
Mikuli, P. (2018). Doktryna konieczności jako uzasadnienie dla rozproszonej kontroli konstytucyjności ustaw w Polsce. Gdańskie Studia Prawnicze, XL.