Weryfikacja wysokości umownego wynagrodzenia za pracę przez organ rentowy na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składek
Celem artykułu jest omówienie uprawnienia organu rentowego do kwestionowania wysokości określonego w umowie o pracę wynagrodzenia na potrzeby ustalenia podstawy wymiaru składek. Autor przedstawia uchwałę Sądu Najwyższego z 27 kwietnia 2005 r. (II UZP 2/05), w której sformułowano to uprawnienie, a ponadto omawia przesłanki stosowania mechanizmu korekcyjnego oraz zgłasza uwagi dotyczące jego stosowania. Okazuje się, że pomimo bogatego orzecznictwa Sądu Najwyższego w zakresie stosowania tego mechanizmu, niejednokrotnie zdarza się, że organ rentowy zdaje się ten dorobek orzeczniczy ignorować. W konsekwencji celowe wydaje się podjęcie naukowej refleksji nad omawianym zagadnieniem, zwłaszcza w zakresie konieczności uregulowania przedmiotowego uprawnienia organu rentowego w przepisach ustawowych.
Bibliografia
Bibliografia/References
Lach, D. E. (2006). Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 2005 r., II UZP 2/05. Gdańskie Studia Prawnicze. Przegląd Orzecznictwa, (2).
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego (2017). Uwagi o stwierdzonych nieprawidłowościach i lukach w prawie. Warszawa.
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego (2018). Uwagi o stwierdzonych nieprawidłowościach i lukach w prawie. Warszawa.
Sadlik, R. (2014). Kwestionowanie wysokości wynagrodzenia pracownika przez ZUS. Monitor Prawa Pracy, (5).
Sanetra, W. (2009). Bodźcowa funkcja wynagrodzenia za pracę w warunkach społecznej gospodarki rynkowej W: W. Sanetra (red.), Wynagrodzenie za pracę w warunkach społecznej gospodarki rynkowej i demokracji. Warszawa.
Ślebzak, K. (2017). Kontrola przez ZUS ważności umów o pracę stanowiących tytuł do ubezpieczenia społecznego — wybrane zagadnienia. Praca i Zabezpieczenie Społeczne, (2).
Święcicki, M. (1963). Prawo wynagrodzenia za pracę. Warszawa.
Wagner, B. (1996). Ekwiwalentność wynagrodzenia i pracy. Praca i Zabezpieczenie Społeczne, (6).
Wagner, B. (2010). W: B. Wagner (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Warszawa.
Walczak, K. (2012). Funkcje wynagrodzeń w społecznej gospodarce rynkowej — teoria i praktyka. Studia z Zakresu Prawa Pracy i Polityki Społecznej.