Najlepsze ceny Specjalne oferty dla członków klubu książki PWE Najtańsza dostawa

Harmony in Chinese economic culture. The perspective of contemporary socio-economic aspects

Katarzyna Mazur-Włodarczyk
ISBN: 978-83-208-2433-9
Liczba stron: 150
Rok wydania: 2021
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Format: B5
Dodatkowe informacje: kolor
59.90 zł
50.92
Najniższa cena z 30 dni: 50.92
liczba egzemplarzy:
W książce przedstawiono jedną ze składowych kultury chińskiej, jaką jest kategoria harmonii z punktu widzenia elementów mających wpływ zarówno na zachowania ekonomiczne – kulturę gospodarczą, jak i organizacyjne/ zarządcze – kulturę gospodarowania.
 
W Chinach postrzeganie kategorii harmonii jest dalekie od jednorodnego. Wynika to nie tylko z wyjątkowo zróżnicowanego społeczeństwa chińskiego ze względu m.in. na występujące na terenach ChRL grupy etniczne, przynależność pokoleniową czy sytuację społeczno-ekonomiczną jej mieszkańców, ale również z uwagi na przestrzenie życia, jakich kategoria harmonii dotyczy. Powyższe czynniki przekładają się nie tylko na zachowania i interakcje dnia codziennego, ale również na wybory o podłożu ekonomicznym. Harmonia jest wyjątkowo szerokim terminem: począwszy od jej postrzegania jako dynamicznej równowagi, poprzez sposób osiągania zdrowia fizycznego i psychicznego, przejaw estetyki, drogę do tao, doktrynę środka, brak zakłóceń pomiędzy zjawiskami, zrównoważony rozwój, narzędzie służące budowaniu silnej pozycji w przestrzeni międzynarodowej, aż po wymiar socjalistyczny. Znajomość kategorii harmonii, jej złożoności i bogactwa, w tym również uwarunkowań i sposobów aplikowania, pozwala m.in. na zorientowanie się i nakreślenie sposobu rozumowania mieszkańców ChRL egzystujących w świecie wielu uzupełniających się sprzeczności, jak również na ułatwienie komunikacji z jej przedstawicielami, również o podłożu biznesowym.
 
Autorka stara się odpowiedzieć na następujące grupy pytań: Jak rozumiana jest współcześnie w Chinach kategoria harmonii? Co ma wpływ na harmonię w ChRL? Czy harmonia faktycznie nadal jest ważna w życiu współczesnego Chińczyka? I przede wszystkim: Czy dążenie do harmonii jest widoczne w Chinach w powiązaniu z aktywnością ekonomiczną? 

1. Introduction – harmony as far as the eye can see 


2. The influence of culture on human economic activity


3. Economics of the People’s Republic of China 


4. The concept of harmony in the traditional philosophy and culture of China 


Harmony as a symbol 
Harmony as a way of achieving physical and mental health 
Harmony as a manifestation of aesthetics 
Harmony as a path to the Tao 
Harmony as the doctrine of the mean 
Harmony as the lack of dissonance between phenomena 


5. The influence of harmony on Chinese domestic policy, economy, and foreign policy 


Harmony as a key value of a socialist society 
Harmony as sustainable development 
Harmony as a tool for developing a strong international position 


6. Harmony as a value for the current generation of young Chinese 


Survey research 
Interviews 


7. Conclusions 


Literature 

 

Katarzyna Mazur-Włodarczyk
Katarzyna Mazur-Włodarczyk

Doktor ekonomii, adiunkt na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Laureatka stypendium dla wybitnego młodego naukowca (2022). Jeden z tytułów magisterskich uzyskała na University of International Business and Economics w Pekinie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na następujących zagadnieniach: kulturze gospodarczej, kulturze zarządzania, perspektywach związanych z Inicjatywą Pasa i Drogi, sytuacji społeczno-ekonomicznej ChRL, komunikacji biznesowej Chiny–Unia Europejska oraz zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

 

Inpost Paczkomaty 14 zł
Kurier Inpost 14 zł
Kurier FedEX 14 zł
Odbiór osobisty 0 zł
Darmowa dostawa od 250 zł
Darmowa dostawa w Klubie Książki od 200 zł